Pierwszego z nich, z pijałką, odsłonięto przed Pijalnią wody mineralnej, dwa następne rozgrywają partyjkę w Parku Szachowym. Niedźwiadek z mikrofonem stoi dumnie przed Teatrem Zdrojowym, a kolejny znajduje się przed siedzibą Towarzystwa Miłośników Polanicy. Są też miśki witające małych polaniczan przy nowym przedszkolu oraz hutnik przy Manufakturze Szła Barbara i kuracjusz przed Sanatorium Wilka Pieniawa. Do grona niedźwiadków w czerwcu 2025 roku dołączyły jeszcze: Miś Przyjaźni Polanica-Zdrój – Telgte, jako symbol partnerstwa i wieloletniej współpracy między naszym miastem a niemieckim Telgte. Ten uroczy niedźwiadek przypomina o wartościach, które łączą nasze społeczności: wzajemnym szacunku, otwartości i serdeczności drugi to Miś Urzędnik – zainspirowany codzienną pracą tych, którzy dbają o rozwój Polanicy-Zdroju i dobre funkcjonowanie miasta. To niedźwiadek z teczką pełną pomysłów, dokumentów i planów – uosobienie zaangażowania, odpowiedzialności i troski o mieszkańców. Polanickie Niedźwiadki, to opowieść o Polanicy-Zdroju jako miejscu przyjaznym, otwartym i pełnym wyjątkowych postaci. Zapraszamy do spacerów ich śladem – każda z figurek kryje w sobie wyjątkową historię i przesłanie!
Zachęcamy do współtworzenia kolekcji!
Podmioty zainteresowane ustawieniem swojej figurki w ramach projektu „Polanickie Niedźwiadki” proszone są o zapoznanie się z Regulaminem ustawienia figurek "Polanickiego Niedźwiedzia” na terenie miasta Polanica-Zdrój, dostępnym pod linkiem:
https://bip.polanica.pl/dokumenty/File/edytor/2025/Zarz%C4%85dzenia/kwiecie%C5%84/z59.pdf
Rzeźba niedźwiedzia polarnego na kamiennym postumencie stoi w Parku Leśnym, wyznacza najdalszy zasięg lądolodu skandynawskiego na terenie Ziemi Kłodzkiej.
Zlodowacenie południowopolskie, mające miejsce 730 - 430 tysięcy lat temu. W 1910 roku, niemieccy glacjolodzy, po przeprowadzeniu gruntownych badań, doszli do wniosku, że lądolód zatrzymał się na wysokości obecnej Polanicy-Zdroju. Betonową rzeźbę niedźwiedzia polarnego posadowiono na podbudowie z tufu wulkanicznego. Polanicki niedźwiadek jest bohaterem wielu miejscowych legend i anegdot.